کانال ویژه مالی اروپا


اقتصادی 1397/11/14

شکی نیست که کانال ویژه مالی اروپا باعث بهبود گردش ارزی کشور می‌شود / اگر نفت و کالاهای نفتی هم در این سازوکار گنجانده شوند در کاهش قیمت ارز به شدت تاثیرگذار است
رضا حمزه لو می گوید: اگر مسئله نفت و کالاهای نفتی هم در spv گنجانده شود و شرکت های اروپایی نفت ما را هم بخرند، حجم گردشی که در spv اتفاق می‌افتد، حجم بالایی است و در نتیجه در کنترل و کاهش قیمت ارز به شدت تاثیرگذار است و درآمد ارزی کشور را بسیار افزایش می‌دهد.

 آقامیری هم می گوید: اتفاقی که افتاده این است که اروپایی ها قدم ابتدایی را برداشته اند که ثابت کنند حسن نیت دارند. این سازوکار می تواند با فعالیت های ابتدایی در مورد داد ستدهای ایران و اروپا شروع شود.

دو عضو اتاق بازرگانی تهران اثرات ثبت سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران را بررسی کردند.

رضا حمزه لو، عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» گفت: هنوز فعالیت هایی که قرار است در spv انجام شود، به طور شفاف مشخص نشده. با این صورت مسأله مشخص است؛ به این معنا که یک نظام شبه تهاتر در spv طراحی شده است.

او افزود: در این نظام شبه تهاتر، اگر ما صادرات خود را به شرکتی در اروپا انجام دهیم آن شرکت به جای اینکه پول را به ما بدهد پول را به spv واریز می‌کند. از طرفی، وقتی ما می‌خواهیم از اروپا کالایی بخریم spv به نیابت از ما پول را به شرکت فروشنده کالا واریز می‌کند.

حمزه لو افزود: به طور خلاصه ما به کسانی که از ما کالا می خواهند کالا می دهیم و از کسانی که به ما کالا می فروشند، کالا می‌گیریم. این، یقینا در گردش ارزی کشور اثر می‌گذارد و شکی نیست که باعث بهبود می‌شود.

او در عین حال تصریح کرد: مشکلی که اکنون وجود دارد، این است که نوع کالا ها و عمق این قضیه هنوز شفاف نیست. اگر در این مسئله نفت و کالاهای نفتی هم گنجانده شود و شرکت های اروپایی نفت ما را هم بخرند، حجم گردشی که در spv اتفاق می‌افتد، حجم بالایی است و در نتیجه در کنترل و کاهش قیمت ارز به شدت تاثیرگذار است و درآمد ارزی کشور را بسیار افزایش می‌دهد. ولی اگر قرار باشد که صرفا سراغ مواد غذایی یا دارویی برویم حجم معاملات در spv عدد کمتری است و تاثیراتش هم کمتر است. در نتیجه، باید منتظر ماند تا دید این spv در دلش چه چیزهایی را دارد. چون فعلا ساختارش ثبت شده است.


او افزود: پس از تهدیدهای ایران درمورد خروج از برجام و در عین حال مسئله عدم تصویب fatf، باید راه حلی برای برون رفت از این بن بست پیدا می شد. در این شرایط، اروپایی ها این فکر را پیش کشیدند و این سیستم را تاسیس کردند تا نشان دهند که در این موضوع حسن نیت دارند.

او افزود: در قبال ثبت این سازوکار، از طرف اروپایی ها الزام تصویب fatf خاطرنشان شده است. یعنی تا زمانی که این اتفاق رخ نداده، این سازوکار هم نمی تواند کارش را به درستی انجام دهد. یعنی داد ستد با اروپا حتی اگر با یورو و خارج از سیطره امریکا باشد، باید موضوع شفافیت  پولشویی  در آن لحاظ شده باشد.

آقامیری افزود: بنابراین اتفاقی که افتاده این است که اروپایی ها قدم ابتدایی را برداشته اند که ثابت کنند ما می خواهییم این کار را انجام دهیم. این سازوکار می تواند با فعالیت های ابتدایی در مورد داد ستدهای ایران و اروپا شروع شود ولی این که تا کجا پیش برود و قدرتش تا کجاست و این محدودیت ها چقدر می تواند به سمت نامحدود بودن پیش برود، چیزی است که باید ما منتظر بمانیم تا در آینده شاهدش باشیم.

او همچنین تاکید کرد: در حال حاضر قرار است سیستمی مشابه هم در ایران به وجود بیاید و این دو با هم دیگر کار کنند که هنوز صحبتی از این موضوع نشده.